Hoppa till huvudinnehållet

Pokémon-specifik svaghetsguide

Galar-Moltres svagheter och counters

Denna guide förklarar Galar-Moltress defensiva profil, inklusive varje svaghet, resistens, immunitet och praktisk countertyp baserat på dess Mörker / Flygande-typning.

Galar-Moltres Pokémon sprite

Galar-Moltres

#0146

Stridsnotiser

  • Galar-Moltress Mörker / Flygande-typning angrips bäst med Elektrisk (2x), Is (2x), Sten (2x). Börja med dessa attacktyper när du väljer attackerare eller counter-Pokémon.
  • Undvik att förlita dig på vanliga Mark, Psykisk, Gräs, Spöke-attacker om de inte har ovanligt hög styrka eller ett sekundärt syfte, eftersom Galar-Moltres resisterar eller ignorerar dessa matchups.
  • Guiden använder endast den moderna Gen 6+-typtabellen. Förmågor, held items, Terastallization, väder, fält och särskilda attackregler kan fortfarande ändra verkliga stridsutfall.

Bästa countertyper

Dessa attacktyper träffar försvararen för supereffektiv skada enligt den moderna Gen 6+-typtabellen.

Exempel på Pokémon med effektiva typer

Det här är exempel på Pokémon med supereffektiva attacktyper, inte en konkurrensinriktad rankning av counters.

Defensiv sammanfattning

Galar-Moltress grundläggande defensiva typning är Mörker / Flygande. Svaghetstabellen multiplicerar båda typerna när en Pokémon har två typer, så en matchup kan bli 4×, 2×, 1×, 0,5×, 0,25× eller 0×.

Relaterade guider

FAQ

Vad är Galar-Moltres svag mot?

Galar-Moltres är svag mot Elektrisk (2x), Is (2x), Sten (2x), Fe (2x).

Vilka attacktyper är mest praktiska mot Galar-Moltres?

Elektrisk, Is, Sten och Fe delar förstaplatsen som de starkaste attacktyperna mot Galar-Moltres; var och en orsakar 2x skada.

Ändrar Galar-Moltress förmåga dessa svagheter?

Den här sidan använder endast grundläggande defensiv typing. Förmågor, held items, Terastallization, väder, fields och särskilda attackregler kan ändra faktiska stridsresultat.

© 2026 NationalDex. Alla rättigheter förbehållna.
Pokémon och Pokémon-figurnamn är varumärken som tillhör Nintendo / GAME FREAK / Creatures Inc. Detta är en fanskapad webbplats för lärande och communitybruk. Den är inte ansluten till eller godkänd av varumärkesägarna.

Sök NationalDex

Sök Pokémon, attacker, förmågor, typer, föremål och platser.