Hoppa till huvudinnehållet

Guide till Pokémon-counters

Bästa counters mot Galar-Moltres

Hitta praktiska counter-Pokémon, attacktyper och defensiva matchup-notiser för Galar-Moltres.

Galar-Moltres Pokémon sprite

Galar-Moltres

#0146

Snabbt svar

Elektrisk, Is, Sten och Fe-attacker är effektiva mot Galar-Moltres och träffar för 2x skada. Utan 4×-svaghet är switch-in-säkerhet, Speed och basstats viktigare än bara multiplikatorn.

Viktigaste svagheter (4)

Typmatchuptabell

Rekommenderade praktiska counters

Baxcalibur Pokémon sprite

Baxcalibur

#0998

Stark fysisk attackerare
DrakeIs
  • Is-attacker träffar för 2x skada
  • Kan använda Is-STAB
  • Höga offensiva stats gör supereffektiv press starkare
  • Bra bulk gör switch-ins stabilare
Bästa typIs×2

Oftast neutral switch-in

Offensiv 145 · Speed 87

Starka teoretiska counters

Bästa attacktyper att använda

Attacktillgänglighet beror på spelversion och learnset-data, så denna sida rekommenderar attacktyper snarare än garanterade attacker.

Counter-notiser för Galar-Moltres

  • Galar-Moltres är Mörker / Flygande-typ, har base Speed 90 och är specialinriktad (Sp. Atk 100). Elektrisk, Is, Sten och Fe-attacker är supereffektiva, men säkra counters måste också begränsa risken från STAB.
  • Galar-Moltres har 4 2×-svagheter och ingen 4×-svaghet; de bästa counters träffar supereffektivt och begränsar samtidigt risken från Mörker / Flygande-STAB.
  • Viktiga förmågor är Berserk. Sidan räknar inte fullt ut förmågespecifika effekter, så kontrollera regelverket innan du litar på en enda counter.
  • Counters som själva är svaga mot Mörker / Flygande-STAB är riskabla om de inte är snabba nog eller pålitligt kan överleva en träff.
  • Galar-Moltres är en regional form av Moltres. Standardformen av Moltres har typerna Eld / Flygande och därför en annan defensiv profil.

Vad du bör undvika

Dessa attackerande typer resistas eller blockeras av försvararens typing, så de är oftast lägre prioritet om de inte fyller en särskild stridsroll.

Stridsnotiser

  • Denna ranking använder den moderna Gen 6+-typtabellen, STAB, switch-in-säkerhet och basstats.
  • Förmågor, föremål, Terastallization, väder, terräng och regelverk kan ändra verkliga stridsutfall.
  • Coverage-attacker kan bryta tydliga counters; använd detta som typ- och statreferens, inte som en fullständig simulator.
  • Attacktillgänglighet beror på spelversion och learnset-data; sidan rekommenderar attacktyper, inte garanterade attacker.

Relaterade sidor

FAQ

Vilken är den bästa countern mot Galar-Moltres?

Prioritera Pokémon som kan använda Elektrisk, Is, Sten och Fe (2x)-attacker och inte enkelt bryts av Mörker / Flygande-STAB. Eftersom det inte finns någon 4×-svaghet blir Speed, bulk och offensiva stats extra viktiga.

Vilken typ är bäst mot Galar-Moltres?

Elektrisk, Is, Sten och Fe är de bästa attacktyperna mot Galar-Moltres; de träffar alla för 2x skada enligt den moderna Gen 6+-typtabellen.

Hur många attacktyper träffar Galar-Moltres supereffektivt?

Galar-Moltres har 4 supereffektiva alternativ: Elektrisk, Is, Sten och Fe. Börja med den högsta multiplikatorn och välj sedan Pokémon som inte är för sårbara mot Mörker / Flygande-STAB.

Räknar counterrankingen med förmågor?

Nej. Rankingen använder främst bastypning och basstats. Förmågor, föremål, Terastallization, väder, terräng och specialeffekter från attacker kan ändra verkliga matchups.

Ändrar Terastallization counters mot Galar-Moltres?

Ja. Terastallization ersätter den defensiva typning som beräknas här, vilket kan ändra rekommenderade countertyper kraftigt.

Vilka attacker bör man undvika mot Galar-Moltres?

Om du inte har en specifik roll eller mycket hög styrka bör du inte luta dig för hårt på Mark, Psykisk, Gräs, Spöke och Mörker-attacker.

© 2026 NationalDex. Alla rättigheter förbehållna.
Pokémon och Pokémon-figurnamn är varumärken som tillhör Nintendo / GAME FREAK / Creatures Inc. Detta är en fanskapad webbplats för lärande och communitybruk. Den är inte ansluten till eller godkänd av varumärkesägarna.

Sök NationalDex

Sök Pokémon, attacker, förmågor, typer, föremål och platser.