Pokémon-specifik svaghetsguide
Landorus-Therian svagheter och counters
Denna guide förklarar Landorus-Therians defensiva profil, inklusive varje svaghet, resistens, immunitet och praktisk countertyp baserat på dess Mark / Flygande-typning.

Landorus-Therian
#0645
Resistenser (3)
Immuniteter (2)
Stridsnotiser
- Landorus-Therians Mark / Flygande-typning angrips bäst med Is (4x), Vatten (2x). Börja med dessa attacktyper när du väljer attackerare eller counter-Pokémon.
- Undvik att förlita dig på vanliga Elektrisk, Mark, Kamp, Gift-attacker om de inte har ovanligt hög styrka eller ett sekundärt syfte, eftersom Landorus-Therian resisterar eller ignorerar dessa matchups.
- Guiden använder endast den moderna Gen 6+-typtabellen. Förmågor, held items, Terastallization, väder, fält och särskilda attackregler kan fortfarande ändra verkliga stridsutfall.
Bästa countertyper
Dessa attacktyper träffar försvararen för supereffektiv skada enligt den moderna Gen 6+-typtabellen.
Exempel på Pokémon med effektiva typer
Det här är exempel på Pokémon med supereffektiva attacktyper, inte en konkurrensinriktad rankning av counters.
Defensiv sammanfattning
Landorus-Therians grundläggande defensiva typning är Mark / Flygande. Svaghetstabellen multiplicerar båda typerna när en Pokémon har två typer, så en matchup kan bli 4×, 2×, 1×, 0,5×, 0,25× eller 0×.
Relaterade guider
FAQ
Vad är Landorus-Therian svag mot?
Landorus-Therian är svag mot Is (4x), Vatten (2x).
Vilka attacktyper är mest praktiska mot Landorus-Therian?
Is är den starkaste attacktypen mot Landorus-Therian och orsakar 4x skada.
Ändrar Landorus-Therians förmåga dessa svagheter?
Den här sidan använder endast grundläggande defensiv typing. Förmågor, held items, Terastallization, väder, fields och särskilda attackregler kan ändra faktiska stridsresultat.