Gå til hovedindholdet

Pokémon-specifik svaghedsguide

Hisui-Growlithe Svagheder og tællere

Denne vejledning forklarer Hisui-Growlithe's defensive profil, inklusive enhver svaghed, modstand, immunitet og praktiske tællertyper baseret på dens Ild / Sten-typning.

Hisui-Growlithe Pokémon sprite

Hisui-Growlithe

#0058

Immuniteter (0)

Ingen

Kampnoter

  • Hisui-Growlithe's Ild / Sten-tastning angribes bedst med Vand (4x), Jord (4x), Kamp (2x). Start med disse angrebstyper, når du vælger træk eller modarbejder Pokémon.
  • Undgå at stole på almindelige Ild, Normal, Is-angreb, medmindre de har usædvanlig høj effekt eller et sekundært formål, fordi Hisui-Growlithe modstår eller ignorerer disse matchups.
  • Denne vejledning bruger kun det moderne Gen 6+ type diagram. Evner, tilbageholdte genstande, terastallisering, vejr, marker og særlige bevægelsesregler kan stadig ændre reelle kampresultater.

Bedste tællertyper

Disse angrebstyper ramte forsvareren for supereffektiv skade under det moderne Gen 6+ type diagram.

Eksempler på Pokémon med effektive typer

Dette er eksempler på Pokémon med supereffektive angrebstyper, ikke en konkurrencerangliste over counters.

Defensiv skriveoversigt

Hisui-Growlithes grundlæggende defensive skrivning er Ild / Sten. Svaghedsdiagrammet multiplicerer begge typer, når en Pokémon har to typer, så en matchup kan blive 4x, 2x, 1x, 0,5x, 0,25x eller 0x.

Relaterede guider

FAQ

Hvad er Hisui-Growlithe svag til?

Hisui-Growlithe er svag til Vand (4x), Jord (4x), Kamp (2x), Sten (2x).

Hvilke angrebstyper er mest praktiske mod Hisui-Growlithe?

Vand og Jord deler førstepladsen som de stærkeste angrebstyper mod Hisui-Growlithe; hver giver 4x skade.

Ændrer Hisui-Growlithe's evner disse svagheder?

Denne side bruger kun grundlæggende defensiv skrivning. Evner, genstande, terastallisering, vejr, marker og særlige bevægelsesregler kan ændre det faktiske kampresultat.

© 2026 NationalDex. Alle rettigheder forbeholdes.
Pokémon- og Pokémon-karakternavne er varemærker tilhørende Nintendo / GAME FREAK / Creatures Inc. Dette er en fan-lavet hjemmeside kun til læring og fællesskabsbrug. Ikke tilknyttet eller godkendt af varemærkeindehaverne.

Søg efter NationalDex

Søg efter Pokémon, træk, evner, typer, genstande og steder.